Mästerskap

Nedan följer ett urval av de större (och några mindre, men ack så

prestigefulla) mästerskap mina hundar och jag startat på under åren.

Ungdoms-SM Spår 1989, Skellefteå

1:a


Ungdoms-SM Spår 1990, Stockholm

1:a


Bruks-SM Spårhundsgruppen 1990, Göteborg

Oplacerad, bröt efter spåret då vi fick för lång tid


Ungdoms-SM Spår 1991, Skellefteå

1:a


Lag-SM för Brukshundar, 1991, Stockholm

3:a (lagtävling)


Flatmästerskapet 1997, Segerstad, Småland

1:a Ekl Flatmästare


Lag-SM för retrievers 1998, Östergötland

8:a (lagtävling)


Flatmästerskapet 1998, Strömma/Sätila, Västra

6:a i Ekl (final)

Bruks-SM Spårhundsgruppen 1998, Umeå

3:a


Bruks-SM Rapporthundsgruppen 2000, Göteborg

13:e

Klubbmästerskap Lydnad 2001, GMBK

1:a


Bruks-SM Rapporthundsgruppen 2001, Skutskär

3:a

Klubbmästerskap Bruks 2002, GMBK

1:a


Bruks-SM Spårhundsgruppen 2002, Karlshamn

10:a

Bruks-SM Spårhundsgruppen 2003, Mantorp

12:a

Lydnads-SM 2004, Kumla

48:a

Bruks-SM Sökhundsgruppen 2004, Sunne

Oplacerad, bröt efter sökarbetet


Lydnads-DM 2005 Västra, Partille

1:a, Distriktsmästare


Lydnads-SM 2005, Borås

56:a

Flatmästerskapet 2005, Garpenberg

2:a kval, 3:a Final Veteranklass

Flatmästerskapet 2006, Småland

1:a Kval, 2:a final Veteranklass


Flatmästerskapet 2004, Västerås

1:a Unghundsklass


Lag-SM för retrievers 2005, Trollebo/Småland

1:a (lagtävling)

Norska Retrievermästerskapet 2008 Unghund

1:a, Norsk Unghundsmästare

SSRK/Västra WT-CUP 2010 - Elitklass

1:a (3*1:a WT Ekl)


IWT 2010 - International Working Test, Norge

Lagtävling, oplacerade

Nordiskt Flatmästerskap 2010, Sverige

Lagtävling, 1:a


Retrievermästerskapet 2010, Sverige

Oplacerad


SSRK/Västra WT-CUP 2011 - Elitklass

1:a


Lag-SM för retrievers 2011, Småland

Lagtävling, oplacerade


Nordiskt Flatmästerskap 2011, Norge

Lagtävling, 1:a


Elitprövet 2011, Danmark (A-prov)

Oplacerad


Norska Flatmästerskapet 2012

Total 3:a (Utst: VG, WT: 1:a/bästa hund Ekl)


Danska Retrievermästerskapet (B-prov) , Danmark

oplacerad


Flatmästerskapet 2012, Sverige

1:a Ekl, Flatmästare


Labradormästerskapet 2012, Sverige

1:a Labradormästare (WT: 1:a Mästarklass, Utst: 2:a Jkk, 5:a Mästarklass)


Bruks-SM Spårhundsgruppen 2012, Skara

9:a


Norska Retrievermästerskapet 2012

3:a mästarklass


Nordiskt Flatmästerskap 2012, Danmark

Lagtävling, 1:a. Leia 1:e vinnare med Cert WT


Flatmästerskapet 2013, Sverige

6:a Ekl final


Nordiskt Flatmästerskap 2013, Finland

Lagtävling, 1:a


Rasmästerskap A-prov, FRK 2013

4:e placerad med ett 3:e pris


Uppletandecup GMBK, 2013

1:a


Klubbmästerskap Bruks GMBK, 2013

1:a


SSRK/Västra WT-CUP 2014 - Elitklass

1:a


IWT, Danmark, 2014

Lagtävling, 11:a av 36 lag


Norska Retrievermästerskapet 2014

7:a i Ekl


Nordiskt Flatmästerskap 2014, Sverige

Lagtävling, 1:a. Leia bästa hund med 1:a HP


Lag-SM SSRK, 2015, Dalarna

Lagtävling, 8:a


Flatmästerskapet 2015 Sverige

5:a Ekl final


Norska Retrievermästerskapet 2015

10:a i Ekl, 1:a veteranklass, Norsk Veteranmästare Jakt 2015


Nordiskt Flatmästerskap 2015, Norge

Lagtävling, 1:a


Uppletandecup GMBK, 2015

1:a


Rasmästerskap A-prov, FRK 2015

Oplacerad, Guns Choice


Nordiskt Flatmästerskap 2016, Danmark

Lagtävling, 1:a


Rasmästerskap A-prov, FRK 2016

2:a placerad med 1:a pris


Norska Elitprövet, B-prov, 2016

1:a pris, 7:a i finalen


Uppletandecup GMBK, 2016

1:a


Lag-SM SSRK, 2017, Västra

Lagtävling, 18:e av ca 25 lag



Nordiskt Flatmästerskap 2017, Finland

Lagtävling, 2:a av 4 st lag


Finska Flatmästerskapet 2018, Finland

6:a i mästarfinalen


Nordiskt Flatmästerskap 2018, Sverige

Lagtävling, 3:a av 6 st lag

Nordiskt Flatmästerskap 2018, Sverige

2:a placerad Individuellt, B-prov,